קבלי MLCC המורכבים על המעגל המודפס (PCB) עם דבק אפוקסי

כמעט כל קבלי MLCC (קבלים קרמיים SMT) מותקנים על מעגל המודפס (PCB) באמצעות תהליך הלחמת גל (reflow). עם זאת, עבור כמה יישומים כמו תעשיית הרכב (automotive) ומוצרים המיועדים לעבוד בסביבה מוקשחת, משתמשים לפעמים בשיטה אחרת להרכבת הקבלים על PCB - הדבקה באמצעות דבק אפוקסי, ולא בהלחמה.

הקבלים המורכבים באמצעות דבק אפוקסי אינם תואמים לתהליך ההלחמת גל הרגיל. מי שמנסה בטעות להלחים אותם, יגרום לכשל בהרכבתם על ה- PCB (הקבלים פשוט לא יתחברו לפדים שעל ה-PCB). וזה יכול להוביל להנחות שווא של תקלה בסדרת היצור של הקבלים.

לא כל יצרני הקבלים MLCC מציעים את האפשרות הזאת של ההרכבה בדבק אפוקסי. דיג’יקי מפיצה כיום 4 יצרנים המציעים אפשרות זו: TDK, Murata, Vishay Vitramon ו- Knowles.

למרבה הצער, אין מק"ט ייחודי לקבלים אפוקסיים שמבדיל אותם בצורה ברורה מהקבלים המולחמים בצורה רגילה. במקום זאת, היצרנים משלבים את האפשרות להדבקה אפוקסית בתוך המק"ט הסטנדרטי שלהם. כלומר, יש בדרך כלל רק אות אחת במק"ט אשר מציינת את האפשרות הזאת. האות הזאת אינה תוספת למק"ט שמציינת את האופציה האפוקסית בצורה חד משמעית, אלא אות אחת מן הרבות שמציינות אפשרויות אחרות\נוספות. ההבדל הזה כה חשוב שאם לא שמים לב, זה יכול להוביל לטעות בבחירת הקבל או בהגדרת הקבל החילופי.

כמה דוגמאות:

  1. עבור הקבלים מסדרת CGA של חברת TDK, האופציה להדבקה האפוקסית מצוינת רק על ידי האות האחרונה “D” בסיומת המק"ט, אשר מוגדרת בדרך כלל כ"קוד פנימי של TDK" והיא יכולה לכלול אותיות אחרות
    כמו “E”, “C”, “B”, “A” וכו’. הרבה אנשים מתיחסים לאותיות האחרונות בסיומת המק"ט כ"הגדרה של צורת האריזה"

  1. עבור הקבלים מסדרת GCx של חברת MURATA, ההדבקה האפוקסית מאופיינת רק על ידי האות השלישית “G” במק"ט. אפשרות זו אפילו לא מזכירה את המונח “אפוקסי”

image

  1. עבור הקבלים מסדרת VJ של חברת VISHAY, ישנן שתי שיטות למספר קטלוגי: השיטה הישנה והחדשה.
    בשיטה הישנה שלא משתמשים בה היום להגדרת הקבלים, האות במק"ט המציינת את האופציה האפוקסית היא “N”. בקבל עם ההלחמה הרגילה האות הזאת היא “X”

השיטה החדשה מציינת את האופציה האפוקסית ע"י האות “E” או “F”

  1. עבור הקבלים של חברת Knowles Novacap, האופציה להדבקה האפוקסית שלהם מצוינת ע"י האות “P” (עבור רכיבי Non RoHS) והאות “PR” (עבור רכיבי RoHS) בשדה של “Termination” כציפוי “Palladium Silver”

עבור הקבלים של TDK, Murata ו- Vishay, דיג’יקי מסמנת את התמונה של הקבלים המודבקים אפוקסי עם הערה אדומה מיוחדת:

יתר על כן, ישנן שתי אפשרויות לסנן את הקבלים הקרמיים עם הדבקה אפוקסית או בלי אם אתה לא רוצה אותה.
כדי לסנן את הקבלים עם הדבקה אפוקסית (“epoxy mountable”) בלבד, השתמש במסנן “תכונות” (“Features”) בחיפוש קבלים קרמיים כדי לזהות “אפוקסי mountable”, כפי שמוצג להלן:

הקבלים המסומנים במסגרת הירוקה – הם הקבלים עם הדבקה אפוקסית.

כדי להיפטר מהקבלים המודבקים אפוקסי, בחיפושים שלך, השתמש בתכונה “חפש בתוך תוצאות” (Search Within Results) של האתר הראשי של דיג’יקי ובחירת לשונית “Products” והקלד “epoxy ~” לפני הלחיצה על ‘החל מסננים’ (Apply Filters), כפי שמוצג להלן. זה שווה לחיפוש לוגי עבור “לא אפוקסי”, ויחזיר כל תוצאה שאינה מכילה את המילה “אפוקסי”.
שיטה זו יכולה לשמש כדי למנוע כל אפשרות לא רצויה בחיפושים האחרים שלך.