תצורה "AC/DC" לעומת "DC only" בממסרים מצב מוצק (SSR)

כאשר משתמשים בממסרים מצב מוצק קטנים (SSR) כדי להפעיל עומס DC, יכול להיות שימושי להבין כיצד התצורה הפנימית של הממסר יכולה להשפיע על הביצועים שלו במעגל. חיבורו להפעלה בתצורה “DC only” יכול לספק יתרונות משמעותיים על פני תצורת AC/DC הנפוצה יותר.

מרבית הממסרים הקטנים משתמשים בשני N-channel MOSFET’s כאשר ה-source שלהם מחוברים גב אל גב ומשמשים כמתג להעברת זרם העומס כאשר נורית האינפרה אדום הפנימית מפעילה את שעריהם (gates) כמתואר מטה

image
שימו לב שתצורה זו מאפשרת לזרם לעבור בשני ה- MOSFETs, המחוברים בטור, בכל כיוון, מפין 6 ל- 4 או מהפין 4 ל- 6 כאשר השערים (gates) מופעלים על ידי נורית האינפרה אדום. ולכן, כאשר מחברים את העומס דרך הפינים 4 ו 6 ומשאירים את הפון 5 פתוח, אפשר להעביר זרם AC או DC דרך הממסר.

image
לעומת זאת, אם יש צורך להעביר רק זרם DC בקוטביות ידועה דרך הממסר, קיימת שיטה חלופית לחיבור הממסר שיכולה להציע יתרונות משמעותיים. חיבור חלופי זה מוצג כאן:
image

בתצורה זו, זרם ה- DC זורם בשני נתיבים מקבילים, נכנס לשני הפינים 4 ו- 6 ויוצא דרך פין 5. מכיוון שהזרם זורם דרך שני ה- MOSFET במקביל ולא בטור, ההתנגדות הפנימית מצטמצמת לכ- 1/4 מהחיבור בטור וזרימת הזרם כמעט ומוכפלת. יתרונות הנוספים הם הפחתה משמעותית בחימום הממסר תחת העומס והפחתה בירידת המתח על פני הממסר בגלל ההתנגדות המופחתת.

באתר Digi-Key כל זרמי העומס המקסימליים של הממסרים מצויינים בהנחה של החיבור בטור מכיוון שחלק מהממסרים שאפשר לחבר רק בדרך הזאת (חלקם משמיטים את הגישה ל-source המשותף - פין 5 בסכימה לעיל).

כדאי לזכור זאת בעת חיפוש הממסר שיתאים לדרישות זרם העומס שלך. ניתן לבחור בממסר זול יותר ולשפר את הביצועים שלו על ידי בחירת ממסר עם זרם העומס נמוך יותר ותצורת הפעולה “DC only”, כמוצג לעיל.